A NAGYHÉT - benne különösen is a Három Szent Nap - Jézus szenvedésének csúcspontja. A Nagycsütörtök este az Utolsó Vacsora, a Nagypéntek az Ő szenvedése és kereszthalála és a Nagyszombat a feltámadás vigíliája, majd a Húsvét hajnala Jézus feltámadásnak ténye, hitünk legmélyebb igazsága.

Az Utolsó Vacsorán Jézus megvendégeli apostolait és az Első Szentmisén megalapítja az Oltáriszentséget,örökös szent jelenlétének szentségét.Megbízza apostolait, hogy ezt "cselekedjék", ismételjék a "világ végezetéig" az Ő emlékezetére. A lábmosással erre az alázatos szeretetre és egymás szolgálatára figyelmezteti őket:"Szeressétek egymást,ahogy én szeretlek titeket"(Jn. 13,34) Megfosztjuk olárainkat Judás árulásra emlékezve és Jézussal virraszunk egy órát a Getszemáni kert kínjaira emlékezve.

Mi történt Nagypénteken?
Júdás árulása után - még nagycsütörtök este -Jézust elfogják.
Kirakatperének mellékszereplője, a római hatalom képviselője, Pilátus kerszthalálra ítéli. A nép "nyomásának" engedve, gyáván a kezét mosva, kihátrál a felelősség alól. Igaz,megpróbál egy szokásra hivatkozva még egy mentőkötelet nyújtani Jézusnak, de a fejbőszített nép Jézus halálát követeli, melynek Pilátus eleget tesz,amikor elrendeli megostorozását és később a megfeszítését.
Az ítélet kész. Kersztre vele! Jézus elindul a "Via Dolorosa" -fájdalmas útján,ahol háromszor is elesik, hogy szent keresztje átal megváltsa világot. A Golgotán megfeszítik és meghal értünk, bünösökért,hogy visszaszerezze szómunkra az elvesztett örök életet.Még aznap eltemetik.

Mi történt Nagyszombaton?
Előre megjövendölte:"az Emberfiát az emberek kezére adják, megölik, de azután hogy megölik, harmadnapra feltámad."(Mk. 9,31)
Az Aranymiatyánk gyönyörű sorai szerint:" Hát nagyszomaton mit fogsz tenni, Szent Fiam, mit fogsz szenvedni? - Akkor Anyám, koporsómban, bészállok a gyászos síromba.
Húsvét hajnalán - igazolva isteni küldetését és az Atya rá vonatkozó tervét - FELTÁMAD!
Az üres sir, a megjelenések, a csodák Jézust igazolják.
Ezt csodálatos titkot megjelenítve, a vigília szentmiséjével és a feltámadási körmenettel emlékezik az egyház
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.